Neverjetna rehabilitacija – včeraj skoraj invalid, danes maratonec

V Ortopedski bolnišnici Valdoltra je pred 13 leti strokovna ekipa pod vodstvom ortopedskega kirurga Bogdana Ambrožiča izvedla operativni poseg ravnanja kolena z rezanjem kosti (osteotomija) in rekonstrukcijo kolenskih vezi pri pacientu Milanu Žolnirju. Pacient je pred operacijo zaradi deformiranega kolena šepal in imel velike težave s hojo. Po uspeli operaciji je pacient dobro okreval, a je njegove gibalne sposobnosti začela omejevati težava z Ahilovo tetivo. Sledil je nov operacijski poseg in nova rehabilitacija. A kalvarija ni bila končana! Prekomerna teža in povišan holesterol sta privedla do poškodbe drugega kolena. Sledila je nova operacija, ponovna rehabilitacija in odločitev za radikalno spremembo življenjskega sloga. Pacient se je začel redno rekreirati in nato aktivno ukvarjati s tekom, kar spominja, sodeč po medicinskem vidiku in zahtevnosti izvedenih operativnih posegov, na manjši čudež. Z operativnim posegom ravnanja kolenskih kosti se namreč pacientom načeloma povrne le funkcionalnost v smislu normalnega življenja, ne pa resnih športnih podvigov. Rehabilitacija pri gospodu Žolnirju je bila tako dobra, da preteče danes po 30 do 40 kilometrov na teden in se udeležuje maratonskih preizkušnj. Več o pacientovi rehabilitaciji in pogledih različnih strokovnjakov na ta šport, med katerimi nastopa dr. Bogdan Ambrožič, dr.med., spec.ortopedske kirurgije, si lahko ogledate v prispevku RTV SLO, ki je bil objavljen 22.10.2018 v okviru oddaje Tednik prek povezave: